Ustawienia Systemowe

Wytłumaczenie czym są w istocie Ustawienia Systemowe w książce, czy w artykule w Internecie wydaje się bardzo trudne. Znacznie łatwiej ofiarować Państwu doświadczenia, które mogą Państwo zdobyć będąc uczestnikiem lub obserwatorem ustawienia. Działania “wiedzącego pola” nie da się bowiem zwerbalizować. Skorzystanie z doświadczeń i odczuć innych ludzi, praca zespołowa, oglądanie życia, poszerzenie własnego horyzontu, ofiarowanie swojej bezinteresownej pomocy drugiej osobie ma zawsze wymiar mistyczny.

Istotnym elementem wprowadzenia wydaje się jednak wskazać Państwu, że wg autora Ustawienia (jakiekolwiek) nie mają nic wspólnego z psychoterapią, psychologią, terapią,  leczeniem, mimo, iż uzdrawiają. Dlaczego? Otóż te techniki uzdrowienia Systemu wyewoluowały zanim nowoczesna medycyna w ogóle powstała i rzekła choć jedno słowo. Owszem, dzisiejszy lekarze, terapeuci mogą tego narzędzia używać, lecz prawda zawsze pozostanie taka: Ustawienia i ich pochodne, są raczej narzędziem mistyków, niezależnie od  tego jak dużą etykietę z napisem “moje” będzie chciała nowoczesna medycyna na to zjawisko przykleić

Wiele lat miałem możliwość podglądać również dyplomowanych i uznanych lekarzy i terapeutów, którzy używali tej metody. Rezultaty ich prac były wspaniałe, ale tylko dlatego, że ich umysł był otwarty. Żadna z tych osób nigdy nie podważała skuteczności farmakologii, medycyny – Ustawienia bowiem są komplementarnym uzupełnieniem całości, umożliwiają holistyczne podejście do każdego człowieka. Czym są tak naprawdę ustawienia systemowe? Dobra literatura dostępna w sklepach pochodzi z tzw. Biblioteki Hellingerowskiej autorstwa Berta Hellingera, który sprowadził do Europy i usystematyzował teorię “wiedzącego pola”, z pewnością z tymi pozycjami warto się zapoznać, aczkolwiek…. najlepiej niestety już po pierwszej wizycie na warsztatach.

Nie powinno dziwić, że niezwykła skuteczność tej metody pozbawiła prawdopodobnie zarobku niejednego psychoterapeutę. Działania Berta Hellingera spotykały się i zawsze spotykać się będą z falami krytyki, mimo iż człowiek ten i jego uczniowie pomogli już zapewne setkom tysięcy osób. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wielu psychoterapeutów widząc zbawienne działanie tej metody włączyło ją do swojej regularnej praktyki, co rzecz jasna spowodowało pewien ostracyzm w niektórych środowiskach dyplomowanych psychoterapeutów… ale to już inna historia.

Tego czym są Ustawienia Systemowe można jedynie doświadczyć osobiście. Współodczuwanie “wiedzącego pola”, zauważanie zależności pomiędzy częściami Systemu, osobistego odczuwania Energii i innych fenomenów nie można opisać, ani opowiedzieć słowami. Aby zapoznać się z tą metodą musicie Państwo po prostu przyjść sami na warsztat lub zajęcia regularne, wystarczy być biernym lub czynnym Obserwatorem. Bierny Obserwator na zajęciach nie robi dokładnie … nic. Dopiero, gdy Państwo doznacie odczucia, że metoda ta Was zaciekawiła można powoli zastanowić się, czy warto zagłębić się więcej i z niej skorzystać.

Jest wysoce prawdopodobne, że jednych z pierwszych tego typu praktyk dokonywano w Afrykańskim plemieniu Zulusów oraz z pewnością na Wschodzie – w Chinach. Taoizm posiada bowiem prawie identyczny, bardzo precyzyjny sposób pracy z Systemem (pozbawiony reprezentantów lecz tak samo skuteczny), obecnie wiek tych praktyk możemy ocenić na więcej niż cztery tysiące lat!

Czy korzystamy również z metody znanej na wschodzie – oczywiście, nasz nauczyciel Wing Ho Cheung uczy od lat wschodniej sztuki drogi pomagania.

Delikatne światło może rzucić na zagadnienie twierdzenie, że “wiedzące pole” pozwala nam dostrzec prawdziwą naturę rzeczy, a przy odrobinie wysiłku pozwala nam zmienić przy użyciu reprezentantów delikatnie obraz naszej rzeczywistości. W tak prosty sposób można wpłynąć na nasze doświadczanie, problemy i traumy – zmieniając nasze życie na lepsze.

Czy ustawienia są remedium na wszystko? Z pewnością nie, ale czasem pozwolą nam odszukać inną metodę, wskazać właściwszą drogę, pogodzić się z rzeczywistością, dokonać zmiany w naszym życiu.

Ustawienia jako metodę stosuje się na świecie w celu uzdrowienia przepływu Energii – w prawie wszystkich problemach związanych z naszym życiem: związkami, finansami, relacjami, miłością lub jej brakiem, traumami, nie dającymi się usystematyzować powtarzającymi się sytuacjami w życiu przynoszącymi pecha, ból i cierpienie, w sytuacjach, w których widać powtarzanie się patologicznych zachowań w rodzinie, niosąc pomoc ofiarom napaści, gwałtów, ale też w prostszych sytuacjach życiowych wymagających niewielkiej interwencji. Opis ten nie ogranicza możliwości – należy zawsze porozmawiać z prowadzącym warsztaty i zapytać, czy daną rzecz można zobaczyć lub poprawić ustawieniowo.

Dziś mogę zaprosić Państwa na warsztaty i zajęcia regularne, które pozwolą zapoznać się z zagadnieniem i ocenić, czy taka droga do rozwiązania Państwa problemów jest dla Was właściwa. Serdecznie zapraszam.